Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Estetik kulak kepçesi ameliyatı olarak da bilinen otoplasti, kulaklara yönelik bir estetik ameliyattır. Kulaklarınızın boyutunu, şeklini veya konumunu ayarlamak için kullanılır.

Otoplasti, kulaklar tam boyutuna ulaştıktan sonra – genellikle 5 yaşından sonra – yetişkinliğe kadar her yaşta yapılabilir.

Bir çocuk kepçe kulakla doğarsa, doğumdan hemen sonra başlanılan splintleme bu sorunları başarıyla düzeltebilir.

Kesi yapmadan otoplasti nedir?

Kesisiz otoplasti, kulaklardaki yelken görüntüyü azaltmak için kulağın arkasına stratejik olarak yerleştirilmiş sütürler kullanılarak yapılan minimal invaziv bir kulak cerrahisi prosedürüdür. Bu prosedürde, kulak kıkırdağını geriye ve yüze doğru çekmek için dikişler kullanılır. Çocuklar ve gençler gibi yalnızca küçük müdahaleler gerektirenler için en uygun tekniktir.

Kimler otoplasti için iyi bir adaydır?

Aşağıdaki durumlarda otoplasti düşünebilirsiniz:

  • 5 yaş ve üzeri
  • Kulaklarınız karşı bakışta çok dışarıda bulunuyorsa
  • Kulaklarınız yüz ve kafa yapınıza göre büyükse

Kesisiz kulak estetiği  ameliyatı için ideal aday sağlıklı ve daha esnek kulak kıkırdağı olan bir çocuk genç veya geleneksel bir otoplasti sonrası revizyon gerektiren kişilerdir. Kesisiz Otoplasti, ciddi deformiteleri olan veya esnekliği daha az  kulak kıkırdağı olan yetişkinler için önerilmez.

Otoplasti, kulaklarınızın yerini veya duyma yeteneğinizi değiştirmez.

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

  • Yara izi. Yara izleri kalıcı olsa da, muhtemelen kulaklarınızın arkasına veya kulaklarınızın kıvrımlarına gizleneceklerdir.
  • Cilt hissindeki değişiklikler. Otoplasti sırasında kulaklarınızın yeniden konumlandırılması bölgedeki cilt hissini geçici olarak etkileyebilir. Nadiren, değişiklikler kalıcıdır.
  • Dikişlerle ilgili sorunlar. Kulağın yeni şeklini sabitlemek için kullanılan dikişler, cildin yüzeyine doğru ilerleyebilir ve çıkarılması gerekebilir. Bu, etkilenen cildin iltihaplanmasına neden olabilir. Sonuç olarak, ek ameliyat gerekebilir.
  • Aşırı düzeltme. Otoplasti, kulakların arkaya tam yaslanmış gibi görünmesine sebep olarak doğal olmayan bir görüntü oluşturabilir. Doğal anatomide karşıdan bakışta kulak kepçesi bir miktar görünebilir olmalıdır.

Operasyonda sizi neler bekliyor?

Öncesinde

Kanamayı artırabilecek aspirin, iltihap önleyici ilaçlar ve bitkisel takviyelerden kaçınmanız gerekecektir.

Sigara ciltteki kan akışını azaltır ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Sigara içiyorsanız, doktorunuz ameliyattan önce ve iyileşme sırasında sigarayı bırakmanızı önerecektir.

Prosedür isteğe bağlı vücudunuzun sadece bir kısmını uyuşturan sedasyon ve lokal anestezi ile yapılır. Diğer durumlarda ise sizi bilinçsiz hale getiren genel anestezi işleminizden önce verilebilir.

Sırasında

Otoplasti teknikleri, ne tür bir düzeltmeye ihtiyaç duyulduğuna göre değişir. Cerrahınızın seçeceği özel teknik, kesilerin yerini ve ortaya çıkan izleri belirleyecektir.

Otoplasti tipik olarak ayakta tedavi prosedürüdür. Prosedürün özelliklerine ve karmaşıklığına bağlı olarak 1 ila 2 saat arasında sürebilir.

Sonrasında

Otoplastiden sonra kulaklarınız koruma ve destek için bandajlarla kapatılacaktır.

Muhtemelen biraz rahatsızlık ve kaşıntı hissedeceksiniz. Ağrı kesici ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Ağrı kesici kullanıyorsanız ve rahatsızlığınız artarsa ​​hemen doktorunuza başvurunuz.

Kulaklarınızdaki baskıyı önlemek için yan yatmaktan kaçının. Ayrıca insizyonları ovmamaya veya aşırı kuvvet uygulamamaya çalışın. Düğmeli gömlekler veya gevşek yakalı tişörtler giymeyi düşünün.

Otoplastiden birkaç gün sonra doktorunuz bandajlarınızı çıkaracaktır. Kulaklarınız muhtemelen şişmiş ve kırmızı olacaktır. Birkaç hafta boyunca geceleri kulaklarınızı kapatan gevşek bir saç bandı takmanız gerekebilir. Bu, yatakta dönerken kulaklarınızı öne çekmenize engel olacaktır.

Doktorunuza dikişlerinizin ne zaman alınacağını veya alınıp alınmayacağını danışın. Bazı dikişler kendiliğinden erir. Diğerleri işlemden sonraki haftalarda doktorun ofisinde çıkarılmalıdır.

Banyo ve fiziksel aktivite gibi günlük aktivitelere devam etmenin uygun olup olmadığını doktorunuza danışın.

 - 
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Spanish
 - 
es
Turkish
 - 
tr